Panairi – TRAVEL FAIR PRISHTINE

  Panairi Ndërkombëtar i Turizmit dhe Sportit 2017 hapë edicionin e tij të 14-të, më datë 20-21 Prill 2017, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, duke shënuar kështu fillimin e sezonit të ri turistik, përmes një atmosfere festive për profesionistët dhe pasionantët e turizmit dhe spo
Read More →

Thethi shpallet Qendër Historike e Mbrojtur

      Renditet si vendi më i përshtatshëm për turizëm ndër  Bjeshkët e Veriut të Shqipërisë Ministria e Kulturës në bashkëpunim me lMK në dhe institucionet e tjera pas një pune të gjatë për vlerësimin e pasurive kulturore dhe qendrave të rëndësishme të trashëgimisë në t
Read More →

Panairi MTF 2017 ne Tiranë, 2500 vizitorë

Ka përfunduar me sukses Panairi i parë  Mesdhetar I Turizmit në Tiranë, i organizuar në Expocity, në Tiranë nën kujdesin e Ministrisë së zhvillimit Ekonomik Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. Panairi veç ceremonisë festive të hapjes së tij, përurimit simbolik të një eventi që synon
Read More →

SOUTH OUTDOOR FESTIVAL ISO POLIFONI TRASHËGIMI KULTURORE E SPORTE NË PILUR

Për herë të parë në Shqipëri mbahet South Outdoor Festival një festival që këtë vit do të zhvillohet në Pilur të Himarës në datat 29 prill – 1 maj 2017 South Outdoor Festival do të kthejë në kryeqendër të turizmit të Shqipërisë për tri ditë Pilurin, Himarën, Dhërmiun e zonat jug
Read More →

Pjesëmarrja e Agjencise Kombetare te Turizmit në Panairin e Kulinarise “Pearl of the Seas”

      Nga data 6 -9 prill 2017 u mbajt në qytetin Supetar në ishullin Braç te Kroacise panairi ndërkombetar i kulinarise  “Pearl of the Sea”. Ky aktivitet ka nje tradite 10 vjeçare dhe lidhet me promovimin e tendencave te  gatimit si dhe të kuzhinave nga vendeve të ndry
Read More →

Le Monde: Sharmi i Ballkanit në Alpet Shqiptare

  Gazeta franceze “Le Monde” ofron për lexuesit e saj në mbarë botën një reportazh dedikuar bukurive natyrore të Shqipërisë të titulluar: Sharmi i Ballkanit në Alpet Shqiptare (“Le charme des Balkans dans les Alpes albanaises“). Në reportazh flitet për Alpet shqiptare që janë pje
Read More →

Alpitour zbarkon në Tiranë interes për turizmin e Bunk Art

No Alpitour Aiaiaiaiaiaaa Kush e mban mend reklamën e një prej agjencive më të mëdha të turizmit në botë. E ndiqnim në diktaturë në stacionet italiane me kanoçet e vendosura në televizionet tona Iliria a Butrinti. E pra pas shumë vitesh demokraci vetëm këtë vit kjo agjenci prestigjoze
Read More →

Projektligji qeveria ul në 6 % TVSH-në për turizmin

Shkalla e reduktuar e tatimit mbi vlerën e shtuar e cila aplikohet për furnizimin e shërbimit të akomodimit në strukturat akomoduese sipas kategorive të përcaktuara në legjislacionin e fushës së turizmit është 6 për qind. Në mbledhjen e saj të djeshme qeveria vendosi uljen e TVSH për
Read More →

Nis fluturimet linja e parë low cost me Budapesti

Udhëtimi me linjë ajrore nga Tirana në Budapest do të kushtoje nga 20 euro deri në 29 euro Është përuruar dje nisja fluturimeve për linjën e parë ajrore low cost TiranëBudapest  Ministri i Transportit dhe Infrastruktures Sokol Dervishaj bashkë me ministrin hungarez të shtetit per poti
Read More →

Marrëveshja ishulli i Sazanit do hapet 6 muaj për turistët

Nisur nga 1 maji do të vizitohet nga turistët Ministrja eEkonomisë Milva Ekonomi dhe ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli nënshkruan dje marrëveshjen që do të lejojë përdorimin e ishullit për qëllime turistike Ministrja Ekonomi tha se ishulli i Sazanit do të hapet për turistët nga filli
Read More →