Kampionati Botëror i shkollave në Shah

              Federata Shqiptare e Shahut në bashkëpunim me Federatën Botërore të Shahut në datat 20-29 prill do të organizojë do të organizojë kampionatin Botëror të shkollave në Shah ku do të ketë një pjesëmarrje të gjerë. Do të jenë rreth 400 fëmi
Read More →

“Press Trip” me grupe ndërkombëtare

              Prej datës 9 prill, në vendin tonë nën organizimin dhe kujdesin e Agjencisë Kombëtare të Turizimit ka filluar udhëtimin e tij një “Press Trip” me një grup shumë të rëndësishëm të disa prej mediave ndërkombëtare shumë të njohura të Europ
Read More →

Në 6-7 Prill mbahet Mediterranean Tourism Fair në Expocity Albania

“Mediterranean Tourism Fair Tirana 2018”, një nga ngjarjet më të rëndësishme të turizmit rajonal do të mbledhë në Tiranë, pjesëmarrës nga vendet të ndryshme të Europës. Edicioni e 2-të i këtij panairi, që do të zhvillohet në datat 6-7 prill, synon inkurajimin e bashkëpunimit dhe promo
Read More →

Turizmi dhe biznesi rrisin fluksin e të huajve në Shqipëri me 34.5%

Numri i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë u rrit ndjeshëm në muajin janar, duke sinjalizuar një tendencë pozitive të turizmit edhe në fillimin e këtij viti. Sipas Institutit të Statistikave, në Shqipëri hynë gjatë muajit janar 2018, 232 mijë shtetas të huaj, një rritje me 34.5%
Read More →

Dita e Verës në Elbasan

Agjencia Kombëtare e Turizmit ju uron Gëzuar Ditën e Verës ! Stafi i saj ishte në kryeqendrën e kësaj dite , Elbasanin , ne mbështetje të Bashkisë Elbasan dhe Panairit “Dita e Verës 2018” pranë Pallatit të Sportit . AKT shperndau materiale promocionale ne kete dite feste k
Read More →

Panairi Nderkombetar MIIT Moske

Nga dt. 13 deri dt. 15 mars Ministria e Turizmit dhe Mjedisit së bashku me Agjencinë Kombëtare të Turizmit dhe Tur Operatorë Shqiptarë marin pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit MIIT Moskë . Ky panair është një nga më të rëndësishmit në tregun Europian ku marrin pjesë rreth 1600
Read More →

Panairi Nderkombetar ITB Berlin

Nga dt. 7 mars deri ne dt. 11 mars, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit me pjesëmarrjen e Ministrit z.Klosi , së bashku me stafin Agjencinë Kombëtare të Turizmit dhe dhjetra Operatorë Turistikë Shqiptarë marrin pjesë në Panairin Ndërkombëtar ITB Berlin ,  një nga panairet më të rëndësis
Read More →

Të huajt në Shqipëri, për pushime dhe biznes

“Gjithsej hyrjet e shtetasve të huaj arrijnë në shifrën rekord prej 5.117.700 personash për vitin që lamë pas,nga të cilët 2.37 milion kanë deklaruar si qëllim turizmin”, shprehet kreu i Agjencisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku, në një prononcim për ATSH-në. Çollaku thotë se rri
Read More →

22 % rritje të turizmit në 2017 në krahasim me 11 mujorin e 2016 .

Turizmi i fundjavës po sjell prurje më të larta këtë vit, teksa shihet se gjatë muajit nëntor të huajt që kanë vizituar Shqipërinë për qëllime pushimi janë rritur gjati me 77 për qind. Në muajin nëntor e vizituan Shqipërinë 24 mijë pushues më shumë se në nëntorin e vitit të kaluar, te
Read More →

Shpallen fituesit e edicionit të tretë të Konkursit të Turizmit

Mbyllet me sukses Konkursi, udhëtime dhuratë për fituesit Në ambientet e sallës COD, pranë Kryeministrisë u shpallen këtë të enjte fituesit e Konkursit të Turizmit, edicioni i 3-të, që u zhvillua përgjatë tre muajve në portalin unik qeveritar e-Albania. Mes 120 aplikimeve të mbërritur
Read More →